Ftalany a nowotwory hormonozależne i nie tylko.
Do głównych przyczyn powstawania nowotworów hormonozależnych należą oprócz żywności zawierającej hormony, leków hormonalnych czy środków antykoncepcyjnych, ftalany, którym chciałem poświęcić chwile uwagi.
Stopień ryzyka zaburzeń zdrowotnych wzrasta, im więcej jest w organizmie np. ftalanów.
TE SUBSTANCJE CHEMICZNE WYGLADAJĄ IDENTYCZNIE JAK NASZE HORMONY.
Gdy tylko dostaną się do organizmu, nie jest on w stanie rozróżnić, czy to substancja obca, czy nasz naturalny hormon. Mając nadmiar tych substancji, organizm przestaje funkcjonować prawidłowo. Przy obciążeniu taka substancja mogą pojawić się różnego rodzaju dysfunkcje, także te widoczne w zaburzeniach układu endokrynnego.
Ftalany zaburzają gospodarkę hormonalną, organizmu, wzmagają powstawanie stanów zapalnych, powodują powstawanie nowotworów. Dlatego Komisja Europejska zdecydowała o ograniczeniu stosowania ftalanów w produktach konsumenckich (dyrektywa 2005/84/WE), w tym od 2017 roku:
- DBP – ftalanu dibutylu,
- BBP – ftalanu benzylu butylu,
- DEHP – ftalanu di 2-etyloheksylu,
- DIBP – ftalanu diizobutylu.
Ftalany droga skórna dostają się do organizmu, rozpuszczają się doskonale w tłuszczu będącym w naszym ciele. Ich wielka ilość jest w środkach czystości, czy proszkach do prania. Znajdują się w przetworzonej i nieprzetworzonej żywności, obecne nawet są w wodzie z kranu skażonej odpadami przemysłowymi. Dlatego wszystkim klientom zalecam filtrowanie wody, odpowiednie jej przygotowywanie, ozonowanie żywności specjalnym ozonatorem żywności, używanie odpowiednich ubrań, środków czystości i czystości, itd.
Ftalany mogą znajdować się:
- w żywności (ftalany znaleziono m.in. w produktach mlecznych, mięsie, rybach, olejach i tłuszczach) i w opakowaniach produktów żywnościowych,
- w kosmetykach (np. lakiery do włosów, lakiery do paznokci) i produktach do higieny osobistej,
- w materiałach leczniczych i sprzęcie medycznym (np. dreny, wenflony, pojemniki do przechowywania próbek materiału biologicznego),
- w detergentach i środkach czyszczących,
- w ubraniach,
- w lakierach, farbach i klejach,
- w produktach budowlanych (np. okładziny ścienne, wykładziny, materiały dachowe).
Co powinniśmy robić, aby ftlany ograniczać do minimum?
Po pierwsze unikajmy przetworzonej, pakowanej żywności. Ciągle powtarzam i kładę na to duży nacisk, że najlepsze jedzenie jest jak najprostsze i najmniej przetworzone. Nigdy nie podgrzewajmy jedzenia w plastiku. Nie gotujmy ryżu lub kasz w woreczkach plastikowych. Stosujmy kubki i pojemniki do przechowywania żywności wykonane ze szkła, silikonu lub stali nierdzewnej. Jedzenie wykonujmy jak najczęściej SAMI! Badania wykazały, że osoby, które często jedzą poza domem, mają wyższy poziom ftalanów, niż ci, którzy tego nie robią. Jemy produkty ekologiczne. Ftalany są stosowane w pestycydach wykorzystywanych w rolnictwie konwencjonalnym. KAŻDĄ żywność, której używamy, albo ozonujemy ozonatorem żywności, albo kupujemy BIO. Zainwestujmy w filtr do wody. Pozwoli odfiltrować ftalany, takie jak DEHP, który są stosowane w rurach wodociągowych. Wodę powinniśmy przynajmniej raz filtrować, a najlepiej dwa, dodatkowo można przegotowywać, tutaj bardziej z względu na bakterie. Czytajmy etykiety. Miejmy na uwadze, że restrykcje dotyczące ftalanów nie dotyczą artykułów sprowadzanych spoza Unii Europejskiej. W miarę możliwości unikaj zakupu produktów wykonanych z PVC (winylu), np. rękawic ochronnych, zasłon prysznicowych, wykładzin, przyborów szkolnych, które częściej są zmiękczane ftalanami. Unikajmy perfum, szamponów, detergentów do prania i innych produktów zawierających syntetyczne substancje zapachowe. Ftalany nie zawsze, ale często są w nich ukryte.
Na co dzień wszyscy jesteśmy narażeni na skutki ich oddziaływania. Wdychamy i wchłaniamy przez skórę znaczny ładunek ftalanów, które szybko przedostają się do naszego krwiobiegu. Dlatego powinniśmy przez m.in. odpowiednie kąpiele oczyszczać się z toksyn, a w pokoju, w którym śpimy na okres przynajmniej spania stosować odpowiedni jonizator powietrza.
Dbanie o zdrowie mogę śmiało napisać, że przypomina obieranie cebuli, trafiamy w jego trakcie na łupy bardziej i mniej zgnite. Dbanie o to, aby do naszego organizmu dostawało się jak najmniej ftalanów, jest jedna z takich łup, którą należy odpowiednio zająć się:)
- Soda oczyszczona a zdrowie – czy może pomóc w walce z nowotworami? - 28 sierpnia, 2024
- Pasożyty, Pierwotniaki i Robaki: Zrozumieć Ukryte Zagrożenia dla Zdrowia - 18 sierpnia, 2024
- Wszyscy mamy pasożyty - 20 lipca, 2024